January Pantry Challenge Grocery Trip

I wrote about the Pantry Challenge in an earlier post. This upcoming week is the next Pantry Challenge I have scheduled. I thought I would break down what my grocery list was and how much I ended up spending for the meals that I came up.

Below are the dinner meals and the ingredients that I had to buy and the costs.

Meal #1: Crockpot Cream Cheese Chicken w/Rice and Cole Slaw

Cole Slaw Mix $2.00

Meal #2: Popover Pizza, Salad

Romaine Lettuce $3.29

Tomatoes BOGO $2.99

Meal #3: Tortilla Bowl Taco Salad, Rice, Beans

Will use the extra lettuce and tomatoes from Meal #2 and I had some extra pintos from last week that had I put in the freezer also.

Avocado $1.00

Sour Cream $1.75

Meal #4: Boston Baked Beans, Mac n Cheese, Fried Cabbage

Cabbage $2.05

Meal #5: Cheesy Chicken and Potatoes Casserole, Salad

Will use the extra lettuce and tomatoes from Meal #2 & 3.

Meal #6: Free Day (I will probably make some Chicken Stir Fry, Chicken Fried Rice, and maybe some fried ramen noodles. (These are links to other recipes as I can’t locate mine at the moment.)

**UPDATE: I found my recipes 🙂 Chinese Fried Rice with VeggiesEasy Fried Noodles, Japanese White Sauce. I had everything in the pantry and freezer to make all of these.

I had some stir fry veggies and chicken in the freezer. I also had some ramen noodles and rice in the pantry. I won’t be adding as many veggies to the noodles as this recipe shows either.

Sweet and Sour Sauce $1.99

Meal #7: Breakfast for Dinner

Krusteaz Pancake & Waffle Mix BOGO $2.79

(This is my favorite brand and I grab it when it is on sale.)

Aunt Jemima Syrup BOGO $3.89

So altogether I spent less than $25.00 to complete the meals from the pantry.

I also had to buy some staples that we buy every week like:

Milk x 4 $14.76

Bread x $4.00

Sliced Cheese $2.00

Margarine $1.00

Apples $3.49

Bananas $4.72

Creamer $3.00

Eggs $2.00

These came to about $35.00.

We had a few miscellaneous toiletries to buy for less than $20.00. I also found a BOGO meat sale and stocked up on some things that we will need later on in the month. I did spend around $50.00 0n the meat! Eeek… well I don’t feel too bad because I know that I am saving money in the long run and I won’t need to buy much more meat for the rest of the month.

You can see my totals below and the savings from the store card, sales, and coupons. Plus at Winn -Dixie you can also earn Fuelperks. Right now I am at $0.55/gallon which is about $11.00 off my next 20 gallons of fuel. I also did the survey at the bottom of the receipt to save $5.00 on the next trip.

If I had been tight on money or if I had decided not to spend any extra I could’ve left the store spending a little under $80.00. I could have also cut back on a few other things and stayed under $50.0. I do try my best to catch certain things, like peanut butter, on sale and grab them whenever I can.

By using what I have in the pantry and freezer I was able to save money and use it towards the sales I found for the meat. It also helps to prevent waste and helps me to set a good example for the kids about being frugal. This can be a very useful tool in any household.

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. lnr03 says:

    I like to stock up on certain things also. I just called my Dad and asked him if he wanted some Jelly as I realized I stocked up maybe 1 too many times 🙂

    Liked by 1 person

    1. Yes, I have been guilty of that as well. It is nice to be able to ‘bless’ others with an overabundance though. 🙂

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s